13.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Добила на лотарија, па се обидела да го скрие од сопругот: На крајот останала без ништо

Добивањето на лотарија може да доведе до проблеми ако се обидете да го скриете од вашиот сопружник или дури и од поранешниот.

Дениз Роси од Калифорнија го дозна ова, иако на потешкиот начин. Го изгубила џекпотот од милион долари, кој не го пријавила за време на бракоразводната постапка, пренесува унилад

  .

  Проблемот е што таа не го пријавила целиот имот на суд, односно „заборавила“ да го спомене џекпотот од 1,3 милиони долари.

  Две години подоцна, Томаш Роси ја дозна оваа „ситница“, откако дошол до писмо од компанијата задолжена за исплата на добивката.

  Тоа и било упатено на поранешната сопруга со образложение за „паушални исплати награди“. Човекот не губел време, ангажирал адвокат и го однел Денис на суд.

  На крајот од баладата била пресудена во корист на тужителот, а жената морала да плати 20 годишни рати од 66.800 долари.

  Тоа значи дека таа се збогувала со целата добивка!

  Нејзиниот адвокат ја нарече казната „премногу сурова“, додека судот објасни дека Дениз не го почитувала законот.

  „Да ја пријавила добивката, можевме да тврдиме дека е посебна сопственост. Или би се воделе судски спорови и на крајот би се договориле. Вака остана без се“, изјави адвокатката Коноли Оилер.