18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Хутите возвратија: нападнат американски носач на авиони

Јеменските Хути во петокот извршија ракетен напад врз американскиот носач на авиони „Двајт Ајзенхауер“ во Црвеното Море, се вели во изјавата дадена од портпаролот на групата Јахја Сари.

Сари тврди дека нападот бил одговор на нападите на САД и Велика Британија врз јеменските провинции Сана, Ходеида и Таиз.

Наводно, нападите биле насочени кон цивилната инфраструктура и доведоа до смрт на 16 лица и над 40 ранети./Извор:Makfax