30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Путин: Односите меѓу Кина и Русија достигнаа највисоко ниво и покрај меѓународните предизвици

Рускиот претседател Владимир Путин во пресрет на неговата дводневна државна посета на Кина, која започнува утре, изјави дека координацијата на надворешната политика на двете земји поттикнува воспоставување праведен мултиполарен светски поредок, кој, како што наведе, е основа на идниот успех на руско-кинеското сеопфатно стратешко партнерство.

Во интервју за агенцијата Ксинхуа, Путин истакна дека современите односи меѓу Русија и Кина ја надминуваат идеологијата и претставуваат стратешки избор на двете земји без оглед на политичката ситуација.

Според неговите зборови, овие избори се засноваат на широки заеднички интереси, длабока меѓусебна доверба, силна јавна поддршка и вистинско пријателство меѓу народите на двете земји.

„Во поширока смисла, работиме да придонесеме за развојот и просперитетот на Русија и Кина преку промовирање на еднаква, заемно корисна економска и хуманитарна соработка и зајакнување на координацијата на надворешната политика во интерес на градење праведен мултиполарен светски поредок. Сето ова е клучот за идниот успех на нашето сеопфатно стратешко партнерство…“, рече Путин.

Тој посочи дека длабокото и долгогодишно пријателство и соработка меѓу народите на Русија и Кина е еден од најважните столбови на билатералните односи.

„Денес односите меѓу Русија и Кина достигнаа највисоко ниво во историјата, и покрај предизвикувачката меѓународна ситуација, овие односи продолжуваат да се развиваат“, додаде тој.

Путин нагласи дека Кина јасно ги разбира корените на украинската криза и нејзиното глобално геополитичко влијание, што, како што рече, се рефлектира во „Позицијата на Кина за политичкото решение на украинската криза“, предлог од 12 точки што Кина го претстави во февруари 2023 година и четири принципи за мирно решавање на украинската криза неодамна предложени од кинескиот претседател.

Тие принципи, прецизираше Путин, се засноваат на идејата дека треба да се откажеме од „менталитетот на Студената војна“ и да обезбедиме безбедност и почитување на меѓународното право и Повелбата на ОН во целост и меѓусебна поврзаност.

„Никогаш не сме одбиле да преговараме. Бараме сеопфатно, одржливо и праведно решение на овој конфликт преку мирни средства. Отворени сме за дијалог за Украина, но таквите преговори мора да ги земат предвид интересите на сите земји вклучени во конфликтот, вклучително и нашите“, рече рускиот лидер./Извор:Makfax