34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

САД: Можно е Израел да го прекршил меѓународното право со нашето оружје

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден вчера објави дека Израел можеби користел оружје добиено од САД со кршење на меѓународното хуманитарно право за време на неговата воена операција во Појасот Газа.

Администрацијата на Бајден додаде дека поради хаотичната ситуација во Газа, не е можно да се прецизираат случаи кога американско оружје било употребено во спротивност со меѓународното право. Затоа, беше одлучено дека израелските објаснувања поврзани со употребата на американско оружје во војната против Хамас се веродостојни.

„Со оглед на големото потпирање на оружјето произведено во САД, разумно е да се процени како израелските сили го користеле во периодот од 7 октомври на начин што не е во согласност со обврските од меѓународното хуманитарно право или со најдобрата практика за ублажување на страдањето на цивилите. Израел не сподели целосни информации за да потврди дали американското одбранбено оружје било користено во акции кои наводно го прекршиле меѓународното хуманитарно право во Газа или на Западниот Брег и во Источен Ерусалим“, се вели во документот доставен до Конгресот на новиот Меморандум за национална безбедност што претседателот Бајден го издаде во февруари оваа година.

Демократскиот сенатор Крис Ван Холен рече дека администрацијата „ги избегнала сите тешки прашања“ и избегнала подетално да ја разгледа можноста дека акциите на Израел заслужуваат суспензија на воената помош.

„Овој извештај противречи на самиот себе затоа што заклучува дека има разумни основи да се верува дека имало кршење на меѓународното право, но во исто време вели дека не го констатира тоа прекршување“, рече Ван Холен.

Повеќе од 34.000 Палестинци беа убиени за време на седуммесечниот израелски напад врз Појасот Газа./Извор:Makfax