18.8 C
Скопје
16. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
.МАКЕДОНИЈА

ДИК ги објави конечните гласови: Дафкова и официјално победник на изборите

ДИК на денешната седница констатираше дека за претседател е избрана професорката Гордана Силјановска Давкова со мнозинство од гласовите, односно 561 000 гласови, додека пак нејзиниот опонент, професорот Стево Пендаровски освоил 251 899 гласови.

Со ова и официјално таа е прогласена за победник на Претседателските избори 2024-та.

Записникот за конечност на резултатите од гласањето беше едногласно усвоен на седницата.