34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Овие работи никогаш не треба да ги перете во машина за перење: Последиците можат да бидат големи

Машините за перење може да бидат скапи, што значи дека е клучно да траат. Затоа, експертите открија кои парчиња облека и работи никогаш не треба да ги ставате во нив за да не се расипат.

Експертите од компанијата RGBDirec открија дека чевлите никогаш не треба да се ставаат во машина за перење бидејќи можат да предизвикаат штета.

„Тие можат да го изгребат барабанот на машината за перење, а чевлите може да ја изгубат својата форма, потенцијално предизвикувајќи гласни вибрации за време на циклусот на центрифугирање“, велат експертите и советуваат да ги чистите чевлите со сапун и вода и четка.

Креветите за домашни миленици можат да мирисаат, особено ако не се исчистени долго време, па може да биде примамливо да ги миете во машина за перење, но тоа треба да го избегнувате.

„Креветите за домашни миленици кои се наполнети со пена или рендана пена не треба да се мијат во машината за перење. Полнењето може да се намали, потенцијално да го оштети моторот на машината за перење. Дополнително, влакната и крзното на домашните миленици може да го затнат филтерот и системот за одвод на машината“, предупредуваат експертите. .

Извршниот директор на Laundryheap, Дејан Димитров, рече дека повеќето предмети од свила бараат хемиско чистење бидејќи високите температури и брзите циклуси на центрифугирање може да предизвикаат кинење на нежните ткаенини. Тие исто така можат да ја изгубат формата или да се намалат.

Исто така, не треба да перете деликатна облека како долна облека или вратоврски во машината за перење. Ткаенините како волната може да се намалат или да ја изгубат формата, особено кога се мијат на високи температури.

Исто така, бидете внимателни пред да ставите полнети играчки во машината за перење бидејќи некои нежни ткаенини може да се распаднат. Исто така, проверете дали во нив нема батерии или електрични компоненти, бидејќи може да ја оштетат машината за перење и самиот предмет, пренесува Експрес.