13.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Швајцарски весник: Џjинпинг вешто ја испланира својата посета за да го продлабочи јазот во Европа

Планот на посетата на Европа на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на прв поглед можеби е изненадувачки, но фактот што тој за посета, покрај Франција, ги избра и Србија и Унгарија, покажува дека рутата била многу вешто избрана од кинеска перспектива, пишува швајцарскиот дневен весник „Тагес-анцајгер“.

„Режимот во Пекинг знае каде се линиите на раздор во Европа и го користи патувањето за уште повеќе да го продлабочи тој јаз“, пишува весникот истакнувајќи дека Шји не дошол во Европа со пријателски намери.

Весникот наведува дека Шји ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ и со унгарскиот премиер Виктор Орбан, кои се „претставници на прорускиот табор на Путин во Европа“.

Посетата на Белград, потсетува весникот, се совпаѓа со 25-годишнината од бомбардирањето на кинеската амбасада во главниот град на Србија за време на воздушните напади на НАТО за што западната алијанса секогаш тврдеше дека е грешка.

„Сепак, Џјинпинг вешто ќе го искористи настапот на таа 25-годишнина за да го нагласи наративот за агресивен западен сојуз“, пишува „Тагес-анцајгер“.

Тој ќе биде пречекан во Будимпешта на 8 мај, на 20-годишнината од влезот на Унгарија во Европската Унија. „Во меѓувреме, таа земја се претвори во центар на руските и кинеските интереси“, пишува весникот.

Тој ќе најави изградба на голема кинеска фабрика за автомобили во Печ „точно на време за да се заобиколат казнените тарифи на Европската комисија поради инвазијата на електрични автомобили од Кина“.

Весникот забележува дека францускиот претседател Емануел Макрон неодамна го задоволил кинескиот моќник во Пекинг со изјавата дека Тајван е внатрешно кинеско прашање и дека Европа не смее да дозволи САД да го вовлечат во конфликтот, а исто така и со своите барања за поголема стратешка автономија за Европа.

„Сѐ што ја ослабува трансатлантската врска меѓу Американците и Европејците е во интерес на Кина“, пишува швајцарскиот дневен весник.

Гостин од Кина не доаѓа во Европа со пријателски намери“, заклучува весникот./Извор:Makfax