5.8 C
Скопје
4. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Со ДПМНЕ просечната плата беше 360 евра, со СДСМ е 630 евра, голема е разликата, велат од СДСМ

-СДСМ со правилни економски политики, води грижа за сите во државата. СДСМ предвремено го реализираше ветувањето за просечна плата од 500 евра и сега таа е покачена на 630 евра. Во времето на ДПМНЕ, во 2016 година, просечната плата изнесуваше 360 евра. Со ДПМНЕ работниците земале дури за 270 евра помала просечна плата од денес, соопшти СДСМ.

„ДПМНЕ беше фокусирана на споменици и жални врби, СДСМ е посветена на граѓаните, на работниците, го вреднува, почитува и цени трудот на сите работници.

За ДПМНЕ работниците беа само евтина работна сила, за СДСМ работниците и нивниот животен стандард се приоритет.

Со СДСМ растат платите, со СДСМ работниците имаат повеќе.“ – се вели во соопштението.