5.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЉубовВЕСТИ

Жената на која и недостига секс се однесува токму вака, една работа веднаш ја издава

Како што е лесно да се препознае кога жената е задоволна, односно дека мора да имала секс минатата ноќ, така може да се пробие кога немала секс долго време, и тоа по сосема спротивни карактеристики.

Јазик на телото
Жената на која и недостига секс, колку и да се труди да го скрие своето незадоволство, ќе го подарува преку говорот на телото и постојаното нерасположение.

Сексот има релаксирачки ефект, па жената која е сексуално исполнета ќе биде опуштена и тоа ќе се забележи во нејзиното одење, односно ќе ги ниша колковите кога оди, додека жената на која и недостасува секс ќе изгледа затегнато.

Освен тоа, поради недостаток на окситоцин, хормон кој се лачи за време на оргазмот и делува како природен седатив, жената која нема секс ќе има лош сон и ќе биде лишена од сон.

Ако апстиненцијата трае долго, ќе почнат да се забележуваат посериозни последици од недостаток на сон и жената може да изгледа постаро.

Сексот е еден од главните поттикнувачи за лачење на хормоните на среќата – ендорфин. Поради недостаток на овој хормон, жените знаат да бидат многу незгодни, па често ќе имаат изливи на гнев кон луѓето кои ја гледале само настрана.

Недостаток на самодоверба
Недостатокот на секс значително влијае и на самодовербата, па на жените на кои им недостига секс ќе им недостасува и самодоверба.

Кога ќе видите дека жената изгледа уморно, нервозно, фрустрирано, луто и нема самодоверба – не се расправајте со неа, туку понудете и секс или барем кафе, таа ќе ја разбере пораката.