4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Економските мерки за заштита на стандардот даваат резултат, инфлацијата се намалува, велат од СДСМ

-Економските мерки и политики на владата предводена од СДСМ даваат резултати, кои ги чувствуваат сите граѓани, соопшти СДСМ.

„Инфлацијата континуирано се намалува.

Стапката на инфлација во октовмри се намали на 3,5 проценти и е речиси преполовена во однос со претходниот месец, кога растот на трошоците за живот беше 6,6 отсто.

Инфлацијата е намалена за 5,5 пати, во споредба со октомври минатата година кога изнесуваше 19,8 отсто.

За заштита на стандардот на граѓаните, наскоро треба да биде проширена мерката за „гарантирана цена“, а дополнително на намалување на цените ќе влијае донесувањето на предложениот закон за нефер трговски пракитки.

СДСМ продолжува да носи мерки во интерес на граѓаните и заштита на животниот стандард.“ – се вели во соопштението.