10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗДРАВЈЕ

Природни лекови за кршење на камења во бубрезите

Причините за појава на бубрежни камења можат да бидат различни и најчесто се формираат поради недостаток на течност во телото, вишок на одредени минерали или генетска предиспозиција. Каменот во бубрегот, особено неговото движење и минување низ каналите, може да биде многу болно и непријатно искуство.

Иако оваа состојба изгледа сериозно и болно, камењата од бубрезите обично можат безбедно да се отстранат дома. Но, треба да се запомни дека овие природни лекови за отстранување на камења во бубрезите можат да помогнат само со помали камења.

Суров јаболков оцет
Измешајте го со малку вода за да биде повкусно. Суровиот јаболков оцет помага во распаѓање на каменот и може да помогне да се спречи повторното формирање на камења во бубрезите во иднина.

Зелен чај
Може да се користи за лекување на камења во бубрезите бидејќи помага да се намалат наслагите на калциум во бубрезите. Исто така, може да го намали излачувањето на оксалат во урината. Зголемениот внес на течности секако може да помогне во формирањето на чиста урина.

Малина
Овошјето од малина може да помогне во спречување и исфрлање на камењата во бубрезите. Може да го намали нивото на калциум и фосфор во урината и да помогне во исфрлањето на камењата од уринарниот тракт. Може да го намали и растот на камењата.

Калинка
Тој е богат извор на активни фитохемикалии кои покажуваат својства за релаксација на мускулите, што доведува до отстранување на камењата од бубрезите. Конзумирањето свеж сок од калинка може да помогне во лекувањето на камењата во бубрезите.