4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗДРАВЈЕ

Месото е главен производ во секое домаќинство ширум светот: Ова се трите најлоши видови кои практично гарантираат зголемување на телесната тежина

Месото е главен елемент во многу диети ширум светот, обезбедувајќи вреден извор на протеини и есенцијални хранливи материи.

Сепак, видот на месото и начинот на кој се подготвува може да има значително влијание врз нашето здравје, особено во однос на воспалението и контролата на тежината.

Одредени меса, особено преработените, може да придонесат за воспаление во телото и потенцијално да доведат до зголемување на телесната тежина доколку се консумираат редовно.

Кејси Џој, д-р, откри кои се трите најлоши месо кога станува збор за воспаленија и зголемување на телесната тежина. Џој откри дека преработеното месо, црвеното месо и конвенционално одгледаното месо се трите најлоши виновници за влошување на воспалението и придонесување за зголемување на телесната тежина.

Преработено месо
Преработеното месо, како што се сланина, виршли, колбаси и сувомеснати производи, се поврзани со негативни здравствени ефекти, особено воспаление и зголемување на телесната тежина. Овие месни производи често се богати со заситени масти, натриум и адитиви како конзерванси и нитрати, кои можат да придонесат за хронично воспаление во телото.

– Колбасите, сланината, виршлите и сувомесните сувомесни производи кои се сушени, пушени или солени често содржат високо ниво на заситени масти, како и адитиви како нитрати, кои можат да придонесат за воспаление. Преработеното месо е исто така богато со калории и сол, што може да доведе до дебелеење и зголемен крвен притисок – вели Џој.

Таа исто така додава дека овие видови месо се богати со заситени масти, што може да доведе до дебелина и системско воспаление.

Црвено месо
Иако црвеното месо е вреден извор на есенцијални хранливи материи како што се железо и протеини, прекумерната потрошувачка, особено масните парчиња, е поврзана со здравствени проблеми. Покрај тоа, црвеното месо е калорично, што го олеснува прејадувањето, што може да доведе до зголемување на телесната тежина.

Joy наведува дека масните парчиња црвено месо (како стекови од рибеје или Т-коски) и меленото говедско месо со висока содржина на масти може да поттикнат воспаление и зголемување на телесната тежина кога се консумираат прекумерно. Тие се богати со заситени масти, кои можат да го зголемат нивото на лошиот холестерол (ЛДЛ) и да придонесат за развој на срцеви заболувања. Некои истражувања исто така сугерираат дека соединението наречено neu5gc, кое се наоѓа во црвеното месо, може да предизвика воспаление.

Конвенционално одгледано месо
Конвенционално одгледаното месо, кое се произведува со конвенционални методи на одгледување, често вклучува употреба на антибиотици, хормони и пренатрупани услови за живот на добитокот. Овие практики може да доведат до месо кое може да содржи преостанати антибиотици и хормони, што може да ја наруши природната хормонална рамнотежа на телото и потенцијално да придонесе за воспаление.

Џој елаборира за ова и објаснува зошто јадењето на овој вид месо може да му наштети на нашето здравје.

– Тие често доаѓаат од животни одгледани во операции за хранење на затворени животни (CAFOs). Тие обично се хранат со храна која е богата со омега-6 масни киселини и може да содржи антибиотици и хормони. Нерамнотежата на омега-6 и омега-3 масните киселини може да предизвика воспаление во телото. Употребата на антибиотици и хормони може да има и различни здравствени последици, вклучително и хормонална нерамнотежа која потенцијално може да придонесе за зголемување на телесната тежина – додава тој.

Таа додава дека овие фактори можат да го нарушат цревниот микробиом и хормоналната рамнотежа, што потенцијално резултира со воспаление и зголемување на телесната тежина.

Секако, постојат бројни поздрави алтернативи за таквото месо кои не само што обезбедуваат основни хранливи материи, туку и нудат пријатен вкус. Joy предлага посно месо, масна риба како лосос, скуша и сардини и растителни протеини како грав, тофу и темпе.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“