4.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Ново изненадување со времето, следуваат драстични промени – Синоптичарите со детална прогноза за следните денови

Во среда ќе има повремени врнежи од дожд, пообилни во западните и северните делови. Преодно стабилизирање на времето ќе има во четврток. Нов влажен бран се очекува во петок и сабота кога ќе има врнежи од дожд проследени со локална појава на грмежи и засилен ветер од јужен и југозападен правец.

Прогноза за 08.11.2023
Минимална температура: 4°C до 11°C
Максимална температура: 14°C до 20°C

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд, пообилни во западните и во северните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, кој попладне ќе засилува и ќе го промени правецот во северозападен.

Прогноза за 09.11.2023
Минимална температура: 0°C до 9°C
Максимална температура: 12°C до 18°C

Сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.

Прогноза за 10.11.2023
Минимална температура: 1°C до 8°C
Максимална температура: 12°C до 17°C

Променливо облачно, попладне и во вечерните часови со врнежи од дожд и локална појава на грмежи. Ќе дува умерен ветер до засилен ветер од јужен правец.