5.8 C
Скопје
7. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Османи од Финска: Заеднички интерес на сите земји учеснички на ОБСЕ е да има претседавач за 2024

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, реализира официјална посета на Република Финска на покана на финската министерка за надворешни работи, Елина Валтонен. На средбата двајцата министри изразија заемни заложби за унапредување на билатералните односи и соработка помеѓу двете земји, кои оваа година одбележуваат 30-годишен јубилеј од воспоставувањето на дипломатските односи.

„Во денешната нарушена безбедносна архитектура свесни сме за разните предизвици со кои се соочуваме и само со заедничка работа може да ги надминеме, а ОБСЕ е еден важен сегмент во оваа насока“, истакна Османи во својство на претседавач со ОБСЕ. Упатувајќи честитки за претседавањето на Финска со ОБСЕ во 2025 година, истакна дека приоритет и заеднички интерес на сите земји учеснички на ОБСЕ е да се постигне консензус за изборот на претседавач за 2024 година.

Министерот Османи изрази благодарност за конзистентната поддршка од Хелсинки за нашиот пристапен процес во ЕУ и ја нагласи потребата од промена на пристапот во согласност со концептот „Повеќе интеграција пред ЕУ-членство“.

Поздравувајќи го членството на Финска како 31. НАТО-членка, Османи повтори дека остануваме посветени на одржувањето силни партнерски односи.

„Со приклучувањето кон алијансата Финска придонесува во заштитата на стабилноста и безбедноста на европскиот континент“, додаде министерот.

Министерката Валтонен ја реафирмира финската поддршка за евроинтегративниот процес на нашата земја и оддаде признание дека Северна Македонија постигна висок степен на исполнување на европската реформска агенда.

„Финска има долгогодишен силен интерес за Западен Балкан и ги поддржува своите партнери од Западен Балкан во исполнување на нивните евроинтеграциски стремежи. Проширувањето е важна долгорочна политика на Унијата и евроинтеграцијата е висок приоритет“, истакна финската министерка.

Во рамките на посетата министерот Османи оствари средба и со спикерот на финскиот парламент, Јуси Кристијан Хала-ахо, со кого размени мислења за нашата ЕУ-агенда, нашето ОБСЕ-претседавање со фокус на функционалноста, како и унапредувањето на парламентарната соработка.

ПОПУЛАРНО НА ИНТЕРНЕТ...

1.

ДРЖАВАТА ДЕЛИ ПОМОШ: По 3000 денари месечно за пензионерите кои земаат најниски пензии – пари секој месец ќе им стигаат и на учениците и студентите

2.

АХВ: Се повлекува негазирана флаширана вода, не е безбедна за пиење!

3.

Ескорт дамите открија како изгледа платената интимна врска: „Често доживувам оргазам со спонзори“