16.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Кабинетот на Пендаровски: За закон за амнестија се обраќаа лица блиски до опозицијата

Во врска со наводите изнесени на денешната прес конференција на ВМРО – ДПМНЕ, од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски информираат дека до претседателот Пендаровски, во текот на оваа година, во два наврати, биле упатени предлози да размисли за помилување на одредени политичари или да поддржи донесување на закон за амнестија на актуелни и поранешни политичари.

Тие предлози, преку посредници, до претседателот Пендаровски беа упатени од политички и безбедносни структури кои се блиски до актуелната опозиција, како и од поранешни политичари, се вели во соопштението од кабинетот на претседателот.