22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk
МАКЕДОНИЈА

203 казни за прекршоци што ги направиле пешаците

Во текот на вчерашниот ден, во периодот од 9 до 14 часот, Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на државата за санкционирање прекршоци што ги прават пешаците. При контролата санкционирани се 203 прекршоци, од кои 172 за небезбедно преминување улица надвор од пешачки премин.

За време на контролата санкционирани се и 105 други вида прекршоци.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, најави МВР и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин, а возачите да ги почитуваат своите обврски кон пешаците.