10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СПОРТ

СЕГА И ОФИЦИЈАЛНО: Новак Ѓоковиќ е најдобар на светот!

Најуспешниот тенисер на сите времиња Новак Ѓоковиќ се врати на првото место на АТП листата.

Ноле го победи Данило Медведев во финалето на УС Опен, а бидејќи лани не се натпреваруваше во Њујорк, заработи цели 2.000 поени.

Тоа значи дека на најновата АТП листа има 11.795 поени, што е за 3.260 повеќе од второпласираниот Карлос Алкараз кој има 8.535.

Поразен во финалето на УС Опен, Данил Медведев е третиот рекет во светот со 7.280 поени, пред Холгер Руне и Стефанос Циципас, кои се далеку зад себе, со помалку од 5.000.

Меѓу првите десет на планетата се и Андреј Рублев, Јаник Синер, Тејлор Фриц, Каспер Руд и Александар Зверев.