10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Истрагата за Онкологија ја водат надлежни институции, ДПМНЕ само попречува

– Истрагата за грозоморниот случај на Онкологија ја водат надлежни институции. Министерството за внатрешни работи и обвинителството, за прв пат во 20 години влегоа на Онкологија и започна расчистување, соопшти СДСМ.

„ДПМНЕ падна толку ниско што злоупотребува болни а со своето делување се обидува да и наштети на целата постапка.

Истрагата не смее да бидат предмет на политички манипулации, но толкав е капацитетот на ДПМНЕ.

Наместо да ја поздрави истрагата, само попречува, со обиди да ја политизира и да ја меша со непостоечка надлежност.

Тоа потврдува дека Мицкоски стравува што ќе покаже истрагата, за се што се правело на Онкологија со грозоморната шема воспоставена пред многу години.“ – се вели во соопштението.