23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Приведени дрвокрадци во Битола

На 06.09.2023 на магистралниот пат Ресен – Прилеп, на место викано „Тунелот” во Битола, полициски службеници од криминалистичката полиција на СВР Битолалишиле од слобода двајца млади0пч./ со престој во Битола. Тие биле затекнати во возило „фиат“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал 21 годишникот, , а кое било натоварено со огревно дрво без жиг и испратница.

Лицета биле задржани во полициска станица, а дрвата биле предадени на шумска полиција за понатамошна постапка. По целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.