25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МАКЕДОНИЈА

Костадинов: Струмица е Европа бидејќи го зголемуваме градското зеленило од 42,23 хектари на 88,35 хектари

Градоначалникот на Струмица Костадинов на трибината од серијалот “Ние сме Европа” порача дека треба да политичарите треба да носат одговорни одлуки за иднината на државата. Како пример ги посочи европските политики на Општина Струмица, особено најновата одлука на општинскиот совет со која општинското зеленило се зголемува од сегашните 42 на 88 хектари.

Оваа мерка, заедно со веќе изградената градска вело патека ја прави Струмица европски, зелен и вело град – порача Костадинов.