Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Кузеска: Мицкоски молчи за ЕУ а неговите коалициски партнери се за Русија

Прес-конференција, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ:

Во период кога се потребни структурни реформи за да се заокружи европската иднина на државата, Христијан Мицкоски како по обичај стои на страна и продолжува со својата пракса на избегнување одговорност за носење одлуки.

Дали причина за тоа е што половина од неговите коалициски партнери се проруски ориентирани?

Димитар Апасиев и Левица отворено се залагаат за Русија и против ЕУ и НАТО.

Друг коалициски партнер на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, Иван Стоиљковиќ вчера присуствуваше на Меѓународна безбедносна конференција во Москва, како единствен претставник од Македонија.

Присуството на Стоиљковиќ на конференцијата се случува во време кога целиот свет ја осудува и се бори против руската агресија врз Украина.

Дали Мицкоски се согласува со неговиот партнер Стоиљковиќ и неговите отворени анти НАТО ставови?

Дали Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги поддржуваат санкциите против Русија или ја поддржуваат руската агресија?

Ова е момент на вистината за Христијан Мицкоски.

Наместо да измислува и пласира нови глупости, Мицкоски мора да излезе во јавноста и да одговори: Ќе се приклучи ли на европскиот блок или ќе продолжи во прорускиот, деструктивен и антиевропски блок заедно со неговите коалициски партнери Апасиев и Стоиљковиќ?

За ЕУ молчи а неговите коалициски партнери се за Русија. За што точно се залага Мицкоски?

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе