Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Ослободете се од непријатноста: Направете природен лек со кој бањата ќе мириса со денови

Наместо да користите разни свеќи, освежувачи за воздух и ароматизирана тоалетна хартија, сега можете сами да направите алатка која гарантира дека вашата бања ќе остане свежа и миризлива секој ден и што е најважно, нема да ја оштети цистерната.

Најдобро од сè, не треба да трошите премногу време за подготовка на производот, а потребни ви се само две состојки – пластично шише и омекнувач.

“Ова е уште еден трик за елиминирање на непријатните мириси во бањата кој се базира на употреба на омекнувач. Измешајте половина шише вода и половина омекнувач и вашиот производ е подготвен за употреба”, напишала една домаќинка на страницата на Фејсбук.

После тоа, треба добро да го промешате шишето, за да се соединат водата и омекнувачот, а потоа добро затворете го капачето. Сега направете мали дупки на самиот врв на капачето, а потоа ставете го шишето во цистерната, пишува Независне.

Генијалниот метод, кој го заштедува буџетот на домаќинството, воодушеви милиони кои со години го бараат најефективниот начин да ги отстранат непријатните мириси од бањата.

„Секогаш кога ќе испуштите вода, низ вашата бања ќе се шират пријатни мириси“, истакнале луѓето кои веќе го испробале овој трик.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе