19.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Ослободете се од непријатноста: Направете природен лек со кој бањата ќе мириса со денови

Наместо да користите разни свеќи, освежувачи за воздух и ароматизирана тоалетна хартија, сега можете сами да направите алатка која гарантира дека вашата бања ќе остане свежа и миризлива секој ден и што е најважно, нема да ја оштети цистерната.

Најдобро од сè, не треба да трошите премногу време за подготовка на производот, а потребни ви се само две состојки – пластично шише и омекнувач.

“Ова е уште еден трик за елиминирање на непријатните мириси во бањата кој се базира на употреба на омекнувач. Измешајте половина шише вода и половина омекнувач и вашиот производ е подготвен за употреба”, напишала една домаќинка на страницата на Фејсбук.

После тоа, треба добро да го промешате шишето, за да се соединат водата и омекнувачот, а потоа добро затворете го капачето. Сега направете мали дупки на самиот врв на капачето, а потоа ставете го шишето во цистерната, пишува Независне.

Генијалниот метод, кој го заштедува буџетот на домаќинството, воодушеви милиони кои со години го бараат најефективниот начин да ги отстранат непријатните мириси од бањата.

„Секогаш кога ќе испуштите вода, низ вашата бања ќе се шират пријатни мириси“, истакнале луѓето кои веќе го испробале овој трик.