Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Битиќи најави раст до 20 проценти на платите во Македонија во следните месеци

Во својата изјава, Фатмир Битиќи изразува увереност во владата и нејзините предвидливи и конзистентни економски политики. Тој вели дека владата ќе продолжи да овозможува константно зголемување на стандардот на своите граѓани. Исто така, се очекува дека платите на граѓаните ќе продолжат да растат во наредните неколку месеци, со очекуван раст од 10-20%.

Според Битиќи, владата креира нови високо платени работни места преку носење на инвеститори кои воведуваат нови технологии и нудат производи и услуги со висока додадена вредност. Овие инвестиции имаат позитивно влијание на продуктивноста на домашната економија и се движат во правец на зголемување на платите.

Како што соопшти ДСЗ просечната плата во Македонија достигна речиси 35.000 денари.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе