Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Скандал со брзи кредити: Направил лажни емаил адреси, па аплицирал за брзи кеш кредити во туѓо име

СВР Битола поднесе кривична пријава против Б.Г.(26) од Македонски Брод, поради постоење основи на сомнение за кривично дело „злоупотреба на лични податоци“.

Во периодот од 18 до 21.11.2022, пријавениот креирал електронски адреси, користејќи лични податоци на друго лице од Македонски Брод, по што извршил електронско аплицирање за одобрување на кредити во три финансиски друштва од Скопје.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе