Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Мицкоски се сретна со Орбан, барал помош за составување изборна програма

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Словенија на маргините на централниот настан на ЦДИ оствари средба со премиерот на Унгарија и претседател на сестринската ФИДЕШ. На средбата се разговарало за регионот и прашања поврзани во интеграциите на Македонија во ЕУ. Се потенцирала потребата од економска соработка и борбата против корупцијата и криминалот како регионален предизвик.

Мицкоски покрај со хрватскиот премиер и претседател на ХДЗ Пленковиќ и со премиерот на Унгарија Орбан договорил заедничка соработка на тимови на ВМРО-ДПМНЕ и ФИДЕШ за размена на искуства и поддршка во процесот на изработка на изборната програма за претстојните избори.

Мицкоски исто така се заблагодарил на поддршката на Унгарија која ја добива во насока на остварување на стратешките интереси на Македонија. Мицкоски остварил и средба со меѓународниот секретар на ЕПП Патрик Волер.

На средбата се разговарало за зголемена соработка со Европската Народна Партија чија членка е ВМРО-ДПМНЕ и поддршка на стратешките и национални интереси на Македонија. Била изразена поддршката на ВМРО-ДПМНЕ од страна на ЕПП и разговарано било за идни планови за соработка.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе