Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+ЛокалноВо тренд...

Јанчева: Скопје не почнало со Арсовска, ниту со неа ќе заврши, но никој не го довел градот во толку лоша ситуација претходно

„Недозволиво е најбогатата и најголемата единица на локална самоуправа да се доведе во ваква ситуација. Град Скопје не почнал со градоначалничката, ниту со неа ќе заврши. Секој градоначалник наследил долгови, земал кредити, кои неговиот следбеник ги враќал“ рече советничката во Град Скопје од СДСМ, Љубица Јанчева во „Вин-вин“ на Телма.

Таа додаде дека таквата пракса е години наназад, но дека никој не го довел Град Скопје во ваква лоша ситуација како сега.

„Единствени информации што ги имаме како светници е колкав е износот на буџетот. Буџетот за 2023 година е нешто повеќе од 100 милиони евра. Се уште го немаме кварталниот извештај за да видиме колку од парите се потрошени, каде се потрошени, колкава е реализацијата. Информацијата за блокираната сметка на Град Скопје и ние како советници ја добивме од медиумите, затоа поднесовме иницијатива за вонредна седница“ рече Јанчева.

Таа додаде дека членовите на совет добиле и информација дека можна е уште една блокада на градот од Комерцијална банка, а градоначалничката тоа лефтерно го отфрлила со објаснување дека има судски инстанци кои можеби поинаку ќе решат.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе