Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Локално

Јанчева: Сведочиме за заробен и блокиран град, се надевам Скопје нема да стане и колабиран и банкротиран град

„Кога се подготвував за денешнава емисија се сетив на моето претходно гостување кога реков дека сведочиме за заробен град. Сега ќе додадам дека сведочиме и за блокиран град, а не би сакала да треба да сведочам и за колабиран или банкротиран град“ изјави Љубица Јанчева, советничка во Град Скопје од СДСМ во „Вин-вин“ на Телма.

Таа додаде дека тие како опозиција во Советот на Град Скопје се тука за да бидат коректор на тоа што е ветено.

„Ние не гласавме за буџетот, но програмата за урбанизам треба да се донесе поради тоа што во неа се содржани извесен број измени со кои ќе се продолжи експропријацијата за мостот Михајло Апостолски. Од тие причини е потребна консолидација на советот и таквите одлуки да се донесат“ рече Јанчева.

Советничката во Град Скопје додаде дека јасен факт е чија е градоначалничката на Скопје и чие е мнозинството во Град Скопје.

„За разлика од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, јас не сум била со Данела на ти, таа не беше наш кандидат. Ние на последните локални избори имавме свој кандидат. Поддршката ја баравме за друг кандидат и гласавме за друга програма“ рече Јанчева.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе