Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Локално

Град Скопје: Обид за саботажа и уништување на т.н. железнички мост во Карпош, пријава против едно лице

Град Скопје заедно со Општина Карпош денес поднесе пријава против непознат сторител поради оштетување јавен имот и саботажа откако на т.н. железнички мост во општина Карпош на булеварот Васил Чакаларов во текот на вечерта намерно се исечени и оштетени електрични и комуникациски кабли.

„Не сакаме да веруваме дека станува збор за намерна саботажа предизвикана од политичка агенда, но ако судиме по реакциите на политичките партии, кои го политизираа и пожарот на мостот ‘Беласица’, со шпекулации и предизвикување општа несигурност и паника кај граѓаните, заклучокот е загрижувачки“, велат од Град Скопје.

Апелираат до сите институции и до сите политички фактори да ги преземат сите неопходни мерки за да се спречи ваквата појава.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги и производи. Токму тоа е премисата на претстојниот Саем за транспорт 2023, на којшто ќе се претстават повеќе… Повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе