Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Рамо до рамо со граѓаните на Гостивар и Битола: Изградбата на Коридорите 8 и 10Д е врвен национален интерес

Како дел од караванот „Рамо до рамо до победа“ на СДСМ Благој Бочварски денеска беше меѓу граѓаните на Гостивар, каде меѓу другото зборуваше и за важноста на коридорот 8 од кој директна придобивка ќе имаат токму граѓаните на оваа општина.

– Со изградбата на коридорот ќе се прошири автопатот Тетово – Гостивар, но ќе изградиме и нов автопат Гостивар – Букојчани кој треба да се поврзе со автопатот Кичево – Охрид, со значително ќе се скрати времето на патување до Охрид, но и до соседна Албанија. Тоа е важно за граѓаните, за туризмот, за целокупната македонска економија. ЕУ овој коридор веќе го стави на мапата на важни европски коридори, што е уште една потврда дека реализираме стратешки национален но и регионален проект, посочи Бочварски додавајќи дека пропаѓаат во вода сите лаги што ВМРО-ДПМНЕ и Левица ги пласираа за овој капитален проект.

Во Битола беше Славица Кутиров која пред граѓаните порача дека со изградбата на автопатот Прилеп – Битола, овој град ќе биде подобро поврзан со централниот дел од државата што значително ќе го олесни секојдневното функционирање на граѓаните и компаниите од овој дел од државата.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе