Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Каевски: Заради Мицкоски, Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ Скопје е банкрот

Прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ:

Неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ и Данела Арсовска е единствената причина за хаосот што му се случува на Град Скопје.

ВМРО-ДПМНЕ го има мнозинството во Советот, го има мнозинството од членовите на управните одбори во јавните претпријатија и установи кои исто како Градот се едвај функционални.

Токму ВМРО-ДПМНЕ и шпицниот градоначалник Христијан Мицкоски ја промовираа Арсовска како најдобра менаџерка, бараа доверба од граѓаните и заедно ја славеа изборната победа во Белиот дворец.

Денес, една и пол година, Градот е со блокирана сметка и е пред банкрот.

Во Скопје со месеци се случува хаос со јавниот превоз, а сообраќајот е колабиран особено по затворањето на мостот „Беласица“, проблем што мнозинството од ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска целосно го игнорираат.

Над сто милиони евра народни пари потрошија ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска, не се реализираше ниту еден капитален проект а Градот и јавните претпријатија тонат во долгови.

Со таков однос не е далеку денот кога Скопје и официјално ќе банкротира што е невидена катастрофа.

Банкрот на градот ќе значи целосен колапс на јавните претпријатија, целосен колапс на градската администрација.

Ете што се случува кога ВМРО-ДПМНЕ добива шанса да управува со парите на граѓаните.

Наместо проекти и решенија има масовна партизација, кавги за тендери и провизии и расипничко трошење на буџетските средства.

Скопје и скопјани не заслужуваат ваква расипничка и неспособна градска власт.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе