Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Рамо до рамо во Кавадарци и Василево: Рекордни странски инвестиции од 753,8 милиони евра, транспарентна поддршка за домашните компании

Теренските активности на СДСМ, „Рамо до рамо до победа“ продолжија и вчера со средби на тимовите на СДСМ со граѓаните во општините Кавадарци и Василево.

Со граѓаните на Кавадарци се сретна потпретседателот на СДСМ Фатимир Битиќи, кој заедно со Кети Василевска се осврна на економските политики на Владата предводена од СДСМ, мерките со кои државата лани привлече рекорден износ на странски директни инвестиции во износ од 753,8 милиони евра.

Истовремено, на дело покажавме дека сме посветени и истрајни во нашата намера на транспарентен начин да ги поддржуваме домашните компании, истакна Битиќи, додавајќи дека тоа придонесува за унапредување на производството, конкурентноста и отворањето на нови работни места.

И тука во Кавадарци заедно пишуваме убави бизнис приказни кои претставуваат инспирација и мотив за сите домашните компании, за сите жени претприемачи, за сите иновативни идеи, секогаш стоиме на страната на граѓаните и компаниите, обезбедуваме помош и поддршка, порача Битиќи.

Во Василево рамо до рамо со граѓаните беше Никола Рилак, заедно со Виктор Велевски, кој истакна дека изминатата година на светска криза покажа колку е важно знаење и посветеност при менаџирањето на енергетскиот сектор.

Недостигот на енергија и растот на цените на енергенсите и струјата, на почетокот на кризата пред една година донесоа неизвесност и агонија кај секој граѓанин, но кај нас електрична енергија, бензин, храна, имаше доволно, истакна Рилак додавајќи дека сега фокусот е на зелената транзиција, пти што само во изминатите 15 месеци во државата се инсталирани 200 мегавати од обновливи извори, што веќе се вклучени на мрежата.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе