Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Караванот „Рамо до рамо до победа“ во Босилово и Росоман: Воведовме системски решенија за раст на пензиите и минималната плата

Како дел од караванот „Рамо до рамо до победа“ вчера претседателката на Форумот на жени на СДСМ, Јована Тренчевска, беше во посета на општина Босилово.

– СДСМ зад себе има резултати на секое поле, но можеби најочигледни се резултатите што ги постигнавме во социјалната заштита и во унапредување на стандардот на граѓаните. Просечната плата која беше едвај 9.000 денари, денес е 20.175 денари, додека просечната пензија ја зголемивме за 60 отсто, но воведовме системски решенија со кои и минималната плата и пензиите ќе растат постојано, без тоа да зависи од нечија политичка волја. Трајно ги обезбедивме стечајните работници, ја зголемивме гарантираната минимална помош и воведовме државна социјална пензија. Тоа, на дело значи вистинска грижа за секој граѓанин, порача Тренчевска.

Во општина Росоман беше членот на Комисијата на СДСМ за земјоделство Гоце Георгиевски кои пред присутните порача дека СДСМ заедно со земјоделците активно вложува во аграрот повикувајќи ги земјоделците да аплицираат на јавниот повик со кој можат да добијат 10.000 евра грант за модернизација на земјоделското производство.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе