Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

„Рамо до рамо до победа“ во Аеродром и Велес: ВМРО-ДПМНЕ го носи Скопје во банкрот а другите општини во долгови

Како дел од караванот „Рамо до рамо до победа“ членот на ИО на СДСМ Петре Шилегов заедно со Владимир Анчев беше меѓу граѓаните на општина Аеродром.

– Само една година беше доволна граѓаните да видат што значи кога ВМРО-ДПМНЕ ќе добие власт. На Скопје му се случува нова катастрофа. Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ градот го направија нефункционален, заглавен целосно и пред банкрот. Речиси нема јавно претпријатие што е функционално или пак не е во долгови. Арсовска и ВМРО-ДПМЕ не само што не ги продолжија наследените проекти, туку не реализираа ниту еден свој проект а потрошија најмалку 100 милиони евра. Логично е прашањето каде се парите? Ова е само еден од бројните примери, што значи ВМРО-ДПМНЕ да добие можност да управува со парите на граѓаните. Мостот во Аеродром го направивме целосно и не се пушта во употреба за денеска да гледаме пак хаос во сообраќајот. Ете колку бил потребен и ете колку е потребен. Ако ја довршеа работата мостот на булевар АСНОМ ќе беше сега алтернатива за граѓаните а метежот немаше да постои, порача Шилегов.

Владимир Анчев посочи дека градоначалникот на Аеродром Тимчо Муцунски освен што ја бетонизира и задолжува општината, нема реализирано ниту еден свој проект што е во интерес на општината и граѓаните.

Претседателот на СДММ Марко Михаилоски заедно со Даниела Рендевска беше во посета на општина Велес.

– Секаде каде ВМРО-ДПМНЕ е на власт во општините, секаде се случува хаос, неработење и расипничко трошење на парите на граѓаните. Така е и овде во Велес, се трошат милионски суми за вработување на партиски кадри, додека општината се задолжува, а комуналните услуги за граѓаните драстично поскапуваат. Општините предводени од ВМРО-ДПМНЕ доживуваат колапс на секое поле, порача Михаилоски.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе