Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Лукаревска: Во енергетиката бележиме сериозни резултати, зашто нудиме решенија за разлика од оние што го кочат напредокот

Денеска со гордост и крената глава можеме да ги погледнеме граѓаните и отворено да зборуваме со нив, рече заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска на трибината ‘Резултати што прават разлика’.

-На овие трибини ќе зборуваме за резултатите, ќе направиме евалуација на она што досега го имаме реализирано од Програмата, но низ разговори и дебати со граѓаните, заедно ќе барање нови решенија што ќе бидат дел од следната наша Програма за 2024 година. Ова го правиме во период кој е клучен за нашата држава, за нашата европска иднина и иднината на нашите граѓани. И не случајно започнуваме со секторот Енергетика, кажа Лукаревска.

Сооред неа токму на полето на енергетиката власта бележи сериозни резултати и тоа во година на светска енергетска криза, во период кога црните и катастрофални сценарија за енергетски колапс, за реструкции и поскапувања беа секојдневие.

-Ние, успешно се справивме со сите предизвици од енергетската криза а на кој начин тоа го постигнавме и кои се следните чекори, многу повеќе ќе кажат говорниците присутни денеска на оваа трибина. Ние не бегаме од проблемите, ние нудиме решнија и имаме резултат. А тоа е голема разлика. Додека ВМРО-ДПМНЕ и нивниот партнер Левица прават се за да го закочат напредокот на државата, ние во СДСМ работиме посветени за интересите на граѓаните и државата. Додека тие шират лажни вести и дезинформации, ние преземаме конкретни мерки и акции. Затоа што СДСМ секогаш била со и за граѓаните и така ќе продолжи и понатаму. Остануваме рамо до рамо со граѓаните, продолжуваме да испорачуваме резултати што прават разлика, потенцира Лукаревска.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе