Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Лукаревска: СДСМ ќе продолжи да работи за народот, нашите резултати се повисоки плати и пензии

Од денеска 18-те партиски комисии почнуваат со конкретна теренска активност – тематски трибини како оваа денеска за енергетика „Резултати што прават разлика“, кажа заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска на трибината посветена на енергетиката.

-Нема подобар начин да се покаже испорачаниот резултат од една страна и зајакнатиот кадровски потенцијал на партијата од друга страна освен веднаш да се почне со работа. Ја испраќаме пораката дека СДСМ е тука за граѓаните и СДСМ ќе продолжи да работи за доброто на народот и на државата. Изминатите години во кои ја предводиме власта во државата, навистина направивме резултати во сите полиња. Тоа се резултати кои ја покажуваат разлика помеѓу нашиот пристап и однос кон граѓаните и државата наспроти односот на нашите политички противници, рече Лукаревска.

Таа додава дека парите во време на ВМРО-ДПМНЕ се трошеа на стиропор кој денеска се распаѓа, на бронза, на бикови и жални врби, а денеска парите завршуваат назад кај граѓаните.

-Минималната плата беше едвај 8.000 денари, а во некои сектори и помала. Денеска минималната плата е 20.000 денари и ќе продолжи да расте. Просечната плата во време на ВМРО-ДПМНЕ беше 20.000 денари. Денеска просечната плата е над 34.000 денари и ќе продолжи да расте. Пензионерите се злоупотребуваат со мали покачувања само пред избори. Денеска пензиите растат, СДСМ ги зголеми за 25% само за една календарска година и ќе продолжат да растат за сите 330.000 пензионери. Во инвестициите имаме рекордно највисоки нивоа ѓ директни странски инвестиции откако постои независна Македонија, лани имавме 650 милиони евра. Пред неколку денови се потпиша договор за нова странска директна инвестиција вредна 205 милиони евра, што е најголема странска инвестиција во независноста на нашата држава.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе