Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТехнологијаВо тренд...

„Твитер“ ќе им овозможи на медиумите да го наплаќаат читањето

Извршниот директор на „Твитер“, Илон Маск, најави дека корисниците на неговата платформа ќе можат да избегнат месечни трошоци и дека од мај ќе им овозможат да плаќаат по прочитан текст.

Станува збор за нова услуга ‘one click’ („еден клик“), која, според Маск, може да биде вин-вин решение и за медиумите и за јавноста, бидејќи медиумските компании ќе можат на читателите да им наплаќаат повисока цена по напис без предуслов читателите да го платат целосниот износ на претплатата.

Маск не прецизира колкав процент ќе земе „Твитер“, ниту ги откри условите кои оваа социјална мрежа ќе им ги постави на медиумите.

Дали тоа навистина ќе се случи овој месец тешко е да се каже бидејќи Маск има навика нешто помпезно да најавува, а потоа малку да доцни со реализацијата.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе