Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Почнува расправата за законите за коридорите во Собранието

Владата во петокот достави пет предлога закони во Собранието, кои се неопходни за реализација на договорот со Бехтел и Енка за изградба на коридорите 8 и 10д.

Од нив, еден предлог е измената на законот за работното време, кој претходно се соочи со блокада од опозицијата.

Предлогот на Владата, кој го поднесе министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, предвидува зголемување на часовната работна недела со цел изградбата на автопатите да оди согласно планот.

Се очекува предлозите денеска да бидат разгледувани од пратениците.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе