Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Рамо до рамо во Велес, Неготино и Лозово: Инвестираме во инфраструктурата, вистински се грижиме за земјоделците и работниците

Како дел од караванот „Рамо до рамо до победа“ денеска потпретседателот на СДСМ Перо Костадинов беше меѓу граѓаните на општина Неготино.

Во своето обраќање на маалска средба, потпретседателот Костадинов истакна дека СДСМ покажува вистинска грижа за сите граѓани, дека со своите политики државата ја води на вистинскиот пат, на патот на прогресот и интеграцијата во ЕУ.

– За разлика од некои претходни времиња, денес земјоделците веќе не се манипулирани, нивниот труд е ценет. Напротив, во договор со земјоделците успеавме да воведеме нов систем на субвенции и нивна авансна исплата за земјоделците да ги имаат партите кога им се најпотребни. Започнуваме со програмата ИПАРД 3 со која во модернизација на македонското земјоделство ќе влезат 128 милиони евра, а 17 милиони евра во општините за развој на руралната инфраструктура. Ова е потврда и најсилен доказ зошто сме и зошто треба да останеме на европскиот пат. Ја зголемивме минималната плата, а пензиите се зголемија за рекордни износи. Државата веќе не е заробена и меѓународно изолирана, туку сега забрзано чекориме кон ЕУ, преку процесот на преговори, што го започнавме по 17 години чекање. И сето тоа се успеси што СДСМ ги постигна заедно со вас граѓаните.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе