Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисТОП ВЕСТИ

Lidl повеќе не го продава овој производ во Данска

Германскиот синџир на намирници со попуст Лидл, поделба во Данска, во вторникот објави дека продавниците во оваа скандинавска земја ќе престанат да продаваат тутунски производи до крајот на 2028 година.

Според Лидл Данска, ова ги прави првиот малопродажен синџир во земјата кој поставил таков рок.

Една петтина од нивните кутии цигари веќе се отстранети од нивните полици, соопшти компанијата. Првата продавница без тутун ќе биде отворена во северниот град Хјеринг во четврток, додека сите нови продавници ќе бидат без тутун од самиот почеток, се вели во извештајот.

Иницијативата е важен чекор кон иднината без чад, според еден од иницијаторите на потегот, заменик-шефот за набавка на Лидл во Данска, Калил Џехи Талеб.

Според Данското здружение за рак, речиси 16.000 луѓе годишно умираат во Данска како резултат на пушење. Во Холандија, Lidl веќе престана да продава тутунски производи од есента 2021 година. Од 2024 година наваму, холандските супермаркети генерално повеќе нема да смеат да продаваат цигари и други тутунски производи.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе