Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Талевски: ВМРО-ДПМНЕ седми ден не одговара кога и каде да го види договорот за коридорите, криминал има само во нивните глави

Лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за Договорот, бидејќи се уште молчат и не кажуваат кога и каде да го видат Договорот иако тоа им беше понудено, рече пратеникот на СДСМ, Миле Талевски во гостувањето во „Топ тема“.

-Во залоништво ја држат целата држава за Договорот да им биде даден на увид. Предложивме да одберат време, место и Комисија за да го видат Договорот, но ВМРО-ДПМНЕ молчи. Кажете кога и каде сакате да ви биде Договорот ставен на увид, рече Талевски.

Тој повтори дека од ВМРО-ДПМНЕ веќе седми ден нема одговор на предлогот.

-Врз основа на Законот за класифицирани информации има соодветна процедура за тоа како се разгледуваат таквите документи, дополни Талевски.

Тој додаде дека криминал и корупција има само во главите на ВМРО-ДПМНЕ.

-Криминал и корупција имаше кога злоупотребија 25 милиони од кинеските патишта, за што имаат предмет „Траекторија“. ВМРО-ДПМНЕ сакаше проектот за коридорите да го закочи и се што кажаа излажаа. Птво го зборуваа надзорот, па сега веќе надзорот повеќе не го споменуваат, потоа го бараа Договорот сега не кажуваат кога, истакна пратеникот.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе