Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Талески: Законските измени за автопатиштата се за да чинат поевтино и да се реализираат побрзо

Факт е дека ВМРО-ДПМЕ е влезен во процес да го блокира најголемиот инфраструктурен проект, кој треба да го реализира државата за изградба на коридорите 8 и 10Д, истакна пратеникот на СДСМ Миле Талески во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма.

Талевски потсети дека специјалниот закон, во кој се опфатени сите точки, кои сега се преточуваат во законите, е донесен во јули 2021 година, кога на седница на комисијата за финансирање и буџет, ниту еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ не се пријави за дискусија.

Само тројца пратеници од сите политички партии се пријавиле за дискусија, а тоа покжаува дека овој закон имал општ консензус од сите политички партии, истакна Талески, додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ мислеле дека нема да се реализира изградбата на ваков голем капитален инфраструктурен прокет.

Во врска со вредноста на проектот, Талески рече дека проценката е дека ќе чини 1,3 милијарди евра, а ако не се променат законите, проектот би траел многу повеќе и би коштал многу повеќе.

Најголема лага е дека ќе има пенали, пенали нема да има, продолжувањето на времето за реализација на овој проект, кој што го гради една од најренимираните компании во светот, америкаската компанија Бехтел, во конзорциум со турската компанија Енка, ќе чини повеќе и изградбата ќе трае подолго, нагласи Талески.

Пратеникот Талески нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ има најмалку образ и лице да зборува за криминал, познато е како ги граделе патишата и каква дисторзија имале на средствата кога ги граделе и Штип – Миладиновци и Кичево – Охрид.

Наша цел како пратеници и политичари е да ги поштедиме граѓаните од време и од екстра трошоци. Ние од парламентарното мнозинство на СДСМ, нема да дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да не држи во заложништво. Овие закони мора да се изгласаат за автопатиштата да чинат поевтино и да се реализираат побрзо, порача пратеникот на СДСМ Миле Талески во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе