Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Талевски: Да ги поштедиме граѓаните од време и пари, а не да гледаме да ја попречиме изградбата на коридорите

Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ влезе во процесот да го блокира националниот најголем инфраструктурен проект што го реализира државата, рече пратеникот на СДСМ, Миле Талевски во гостувањето во „Топ тема“.

-Специјалниот закон за овој проект за изградба на коридорите во Собранието е донесен во јули 2021 година, кога во Комисијата за финансирање и буџет никој не се пријави за дискусија, а во тој закон се опфатени сите точки што се преточуваат во законите и Договорот. Кога се носел законот пред две години и тоа на пленарна седница, само тројца се пријавиле за збор, што значи дека имало консензус за проектот. Но, она што веројатно го мислеле од опозицијата е дека нема да се операционализира проектот за изградба на патиштата, рече Талевски.

Тој повтори дека со актуелната законска регулатива проектот ќе чини 1,5 милијарди евра, односно многу повеќе, а ќе се гради многу подолго, доколку се изгласаат законските измени, тогаш проектот би чинел 1,3 милијарди евра.

-Ако не се донесат овие законски решенија што се наподолнување на специјалниот закон ќе платиме многу повеќе. Пенали нема да има, но продолжувањето на времето за изградба од страната, која е од страна на реномираната компанија, американската Бехтел и турската Енка, ќе трае подолг период и ќе чини повеќе. Да ги поштедиме граѓаните и од време и од парите, а не да гледаме како да го попречиме целиот процес, порача Талевски.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе