Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Костадиновска – Стојчевска: Законот за употреба на македонскиот јазик е со цел јазикот дополнително да се унапреди и заштити

Потпретседателката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска во гостување на Телевизија 24 истакна дека новиот Закон за македонски јазик дополнително ја унапредува употребата на македонски јазик.

„Законот е еден вид на реакција на сѐ што се случува во однос на јазикот, преголемото присуство на интернационализми, позајмени зборови. Со овој закон се воведува ред. Законот беше долго работен со Советот за македонски јазик и целата стручна фела. Во конструктивна дебата имаше предлози, кои беа вградени во законското решение“ посочи Костадиновска Стојчевска.

Таа истакна дека по носење на Законот, со него ќе се усогласат сите слични закони, вклучително и Законот за употреба на јазиците, а новитет е што се воведува и Инспекторат за македонски јазик, што ќе биде задолжен за имплементација на Законот за употреба на македонскиот јазик.

„Инспекторатот не треба да се сфаќа како нов вид на полиција или казнена политика. Тоа е механизам што ни е потребен, за да се реагира и унпареди употребата на јазикот, да не се реагира само на социјалните мрежи. Зборуваме за уредување и унапредување на користењето на македонскиот јазик и кирилското писмо. Секаде каде што ќе биде забележана неправилна употреба на јазикот, ќе се предупреди и санкционира“ порача Костадиновска Стојчевска додавајќи дека со новиот Закон секоја институција ќе мора да има ангажирано лектор.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе