Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

МојДДВ со зголемен праг, проширен успешниот проект за повеќе пари кај граѓаните, 07.05.2023

Прес-конференција, Мелиса Ценовска -Серафимовска, членка на ЦО на СДСМ

Започна исплатата на средствата од МојДДВ што од ова тромесечје е со зголемен лимит на 2.100 денари по корисиник.

Овие денови на сметките на корисниците на апликацијата МојДДВ ќе завршат околу 10 милиони евра, пари што државата директно ги исплаќа кон граѓаните.

МојДДВ е една од најуспешните мерки од концептот Парите назад кај граѓаните, што СДСМ го реализира веќе шеста година.

Како дел од таквиот концепт е постојаниот раст на минималната плата која денес изнесува 20.175 денари, рекордниот раст на пезниите кои во март оваа година се зголемија за 8,4 отсто, додека гарантираната минимална помош ја зголемивме за 300 отсто во споредба со 2017 година.

Истовремено, обезбедивме и повеќе пари за студентски оброк, зголемени се и воведени се нови стипендии за студентите и учениците, а го зголемивем опфатот на деца кои добиваат детски и образовен додаток.

Субвенциите за земјоделците исто така се зголемени и се исплаќаат и пред време за да дојдат кај земјоделците тогаш кога им се најпотребни.

Нема категорија на граѓани, за која СДСМ не покажала вистинска грижа преку конкретни и остварливи мерки и политики.

Тоа за нас претставува дополнителен мотив да продолжиме со посветена работа и грижа за нашите граѓани.

Линк до видео: https://youtu.be/7kOGuRuZtN0

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе