Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Претседателот Пендаровски се обрати на конференцијата „Регионални безбедносни предизвици и неодамнешни случувања во земјите од Западен Балкан“

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата „Регионални безбедносни предизвици и неодамнешни случувања во земјите од Западен Балкан“ што во организација на Претседателскиот центар за политичко образование се одржа во Скопје.

Претседателот Пендаровски на отворањето на конференцијата изрази задоволство што и оваа година во рамки на активностите на Претседателскиот центар за политичко образование ќе учествуваат квалитетни предавачи, од академската област но и практичари, кои што ќе ги доближат главните политички категории, и ќе говорат за актуелните политички трендови, не само кај нас туку и пошироко, во регионот и во светот. Во таа насока ја нагласи можноста да се слушнат ставовите на амбасадорот на САД во Република Србија и поранешен американски амбасадор во нашата држава, Кристофер Хил.

Претседателот се осврна на поранешните ангажмани на амбасадорот Хил, нагласувајќи го неговиот исклучително продуктивен придонес како во дипломатијата така и во академската област. Претседателот Пендаровски ја нагласи неговата вклученост во голем број специфични општествено-политички и безбедносни предизвици.

На конференцијата свое обраќање имаше и Кристофер Хил, амбасадор на САД во Република Србија и поранешен американски амбасадор во нашата држава, кој сподели оптимистички погледи кон регионот. Тој ја посочи иницијативата Отворен Балкан како позитивен пример на регионална соработка и говореше за придобивките чија поента е да се креира чувство на заедништво и начин на функционирање во соседството. Амбасадорот Хил го нагласи значајното македонско учество во оваа иницијатива и рече дека нашата држава сега е успешна држава на патот кон Европската Унија. Запрашан за дијалогот меѓу Белград и Приштина, тој го оквалификува како тежок процес, за кој рече дека мора да биде забрзан и да се вложат максимални напори. Тој оцени дека продолжените тензии меѓу Србија и Косово се штетни за целиот регион и влијаат на сите земји од регионот. Во тој контекст, го посочи ангажманот на Европската Унија, како добра основа за размислување кон решение.

Амбасадорот Хил се осврна и на проблемите предизвикани од корупција во регионот, при што порача дека во справување со овие предизвици, фокусот треба да биде на институциите на државите. Тој го истакна и руското влијание како голем проблем за регионот, во контекст на војната во Украина и порача дека тоа не смее да се дозволи да продолжи. Запрашан за коментар во врска со уставни промени во нашата држава, амбасадорот Хил порача дека тоа е нешто што треба да го решат македонските политички процеси и додаде дека би сакал да ја види нашата држава во Европската Унија.

На конференцијата присуствуваа министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, директорот на Агенцијата за разузнавање, Еролд Муслиу, амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер, директори на партнерските фондации на ПЦПО, членовите на Програмскиот совет и Алумните на Школата за политики.
Видео-материјал:

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе