Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаВо тренд...

Груби: И во ВМРО владее европски дух кој не се согласува со политиките на актуелното раководство!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, во вечерашното гостување во емисијата “АРГУМЕНТ” на МТВ2 изјави дека парламентарното мнозинство разговара со пратеници кои поддржуваат проевропски дух во опозициската ВМРО-ДПМНЕ со цел да се постигнат уставно неопходните измени за земјата да продолжи непречено на својот пат кон ЕУ.

„Разговараме со пратениците од опозицијата, убеден сум од контактите што ги имам дека постои европски дух во ВМРО – ДПМНЕ, има дух што не се согласува со политиките на актуелното раководство на ВМРО- ДПМНЕ и оценувам дека со чесна работа со оваа група пратеници, со оваа европска група во рамките на коалицијата на ВМРО -ДПМНЕ ќе успееме да ја направиме и оваа промена и конечно да ја постигнеме политиката на нула проблеми и отворени прашања со соседите за да може да одиме напред“, рече Груби. Според него, формирањето на европскиот фронт е од витално значење. „Идејата на господинот Ахмети за создавање европски фронт на сите политички сили е од особена важност, бидејќи тоа е единствениот начин да се извлечеме од политиката на изолација која ни носи внатрешни конфликти меѓу политичките партии и силите кои се про-ЕУ и спречување на интеграцијата во ЕУ. Оценувам дека тоа е формулата за излез од овој ќор сокак, во кој не води опозицијата“, истскна првиот вицепремиер Груби.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе