Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
Мозаик

НАРОДНИ ОБИЧАИ ЗА ЈАЈЦЕТО ЧУВАРКУЌА – Има само еден начин правилно да го вапсате, а еве што треба да направите со минатогодишното

Повеќето домаќинки бојадисуваат велигденски јајца на Велики петок. Без оглед на бојата на јајцето што ќе изберат, едното дефинитивно ќе биде црвено – тоа е чуваркуќа.

Обичајот налага првото јајце да биде обоено црвено, симболизирајќи ја невината пролеана крв на Исус. Ова јајце, чуваркуќа, се чува во текот на целата година за да ги заштити куќата и домаќинството.

Се верува дека чуваркуќа ги истерува силите на злото и демоните од домаќините и ги штити од секакво зло и несреќи.

Порано беше стар обичај и ритуал ноќта спроти Велигден да се остави чуваркуќа да преноќи во вода со босилек, дренка и здравец. Велигденското утро семејството да се измие со таа вода, а децата да ги устријат образите со штитник за да бидат здрави во текот на целата година.

Во некои делови на земјата чуваркуќа се чува до следната година, поточно до бојадисување на ново јајце. Кога се бојадисува новото јајце, старото се фрла во реката, за да му ги одземе сите зла и несреќи што го снашле, наместо куќата што ја зачувал.

Семејствата кои имаат двор имаат навика да го закопаат минатогодишното јајце во земја, под дрво кое сакаат да биде особено плодно.

Кога ќе се раздени велигденското утро, семејството прво јаде јајца. Три дена, колку што трае Велигден, роднините, пријателите и соседите даруваат бојадисани јајца, нема посета без јајца, ниту пак ќе се случи некој да дојде да ве посети тие денови без да ви донесе јајца.

Можеби ќе ве интересира

ОВОЈ ЗАЧИН е се што ви треба за убава интензивна жолта БОЈА на ЈАЈЦЕ

M T

Како да направите омлет за четири лица од 1 јајце

M T

Чудо од едно јајце: Рецепт за брза торта кој никогаш не разочарува

M T

Овие 3 рецепти со јајца ќе ви помогнат да ослабите

M T