Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

(ОБНОВЕНО) Тежок пораз за националистите: Грчкиот суд ги укина сите тужби што беа против Центарот за македонски јазик

Грчкиот суд ги укина сите тужби што беа против Центарот за македонски јазик, дознава Centar.mk.

– Победа за Македонците во Егејска Македонија,, .Грчкиот суд ги укина сите тужби кои беа против Центарот за Македонски јазик.. Тоа беше пријатно изненадување од грчкиот правен систем.. Во иднина чекаме отворање на приватни Македонски училишта но и Македонскиот јазик да биде дел од образовниот систем во Егејска Македонија и новите генерации да го учат Македонскиот јазик.
Му благодариме на грчкиот судски систем за оваа правична одлука, информираше Стилијан Самарџиев.