Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Денеска во Охрид: Регионот создава траен мир, а Мицкоски глуми „шпицен градоначалник“ и повторно го оспорува “Отворен Балкан”

Дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски поради неговите антиевропски ставови и блокирањето на европската агенда повторно останува изолиран од важните државни процеси и на маргините од политичко- дипломатските случувања?

Додека Северна Македонија од ЕУ е означена како фактор за стабилност во регионот која промовира регионална соработка, Мицкоски деновиве остана незабележан од сите државници и дипломати кои дојдоа во нашата држава.

Во Скопје се одржа Советот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Северна Македонија на кој присуствуваа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел и комесарот за проширување Оливер Вархеји. Тие се сретнаа и со претседателот Стево Пендаровски, министерката за одбрана Славјанка Петровска и со претседателот на Собранието, замениците-претседатели, координаторите на политичките партии и претседавачи на Националниот совет за евроинтеграции и на Комисијата за европски прашања при Собранието на Северна Македонија.

Во агендата на Борел и Вархеји го немаше Христијан Мицковски и со тоа му беше испратена јасна порака дека неговата политика со која ја загрозува европската иднина не е одобрена од Брисел и дека ЕУ гледа опасност од таквото делување на опозицискиот лидер.

Нешто слично е и денеска во Охрид. Премиерот Димитар Ковачевски е домаќин на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти. Таму, заедно со Ковачевски пристигна и Борел, а им се придружи специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак.

Во Охрид истовремено е и Мицкоски, но за него немаше место со високите претставници за дијалогот Белград-Приштина, туку тој е на увид на градежни активности на неговиот градоначалник. Денешната слика од Охрид потсети на последните години кога премиер беше Никола Груевски, кој исто така беше изолиран од целиот западен свет.

Односот на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ кон европската иднина очигледно е добро препознат од европските функционери и со ваквото изолирање на лидерот на опозициската партија се алармира дека ВМРО ДПМНЕ треба на дело да ги покажат нивните проевропски заложби, а не како секогаш да останат само на зборови.

Од друга страна пак, државава во изминатите години е препознаена како промотор на регионална соработка со решавањето на деценискиот спор со Грција и вложените напори за надминување на спорот со Бугарија.

Вархеји и Борел недвосмислено потврдија дека Северна Македонија ги има отворено преговорите со Европската Унија и дека сега е на нас да испорачаме реформи за да станеме членка до 2030 година.

Доказ за довербата и позитивните сигнали од Европската Унија и нашите стратешки партнери од НАТО е и фактот што Советот за стабилизација и асоцијација за прв пат се одржа во Скопје, наместо во Брисел или Луксембург и тоа што токму Северна Македонија беше избрана за местото каде што ќе се одржат разговорите Белград-Приштина.

Мицкоски денес од Охрид, токму на денот кога цел регион вложува во сопствен траен мир повторно одлучи да ја оспорува “Отворен Балкан” една од иницијативите кои обезбедуваат добрососедство, соработка и брз проток на стоки, луѓе и услуги. Мицкоски денеска повторно изјави дека немал информации за иницијативата и праша како можело да се разменуваат стоки меѓу две држави кои не се граничеле меѓу себе.

Сето ова може да се толкува дека единствената пречка на патот кон членство во Европската Унија на Северна Македонија остануваат ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе