Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнисТОП ВЕСТИ

Паднаа цените на тестенините и млечните производи – Владините мерки даваат резултат

Нови пониски цени имаат трајното кравјо млеко со масленосто од 2,8, 3,2 и 3,5 урдата, кравјото и мешаното бело сирење, кравјиот кашкавал – со исклучок на кравји кашкавал без додатоци и пармезан, киселото млеко, павлаката и јогуртот без додатоци.

Овие производи се намалуваат за 10 отсто од цените што се применувале на 1 март.

Казните за непочитување на мерките за намалување на цените согласно мерките се од 800 до 10 илјади евра.

Денеска инспекторите на Државниот пазарен инспекторат со полни раце работа ги чешлаат трговците. До попладнево не се пронајдени нерегуларности, а доколку бидат називите на фирмите кои не ги почитуваат владините мерки ќе бидат јавно објавени, најавија од ДПИ.

Претходно беше намалена и цената на лебот и ограничена на 33 денари. Откако големите произведувачи започнаа своевиден бојкот, десетици мали компании ги пробија своите производи за фантастично брз период и нивните пекарски производи се најдоа на рафтовите по маркетите и тоа белиот и полулеб бел некаде се продаваше и за помалку од 33 денари. По притисокот од конкуренцијата, и големите компании ги вратија своите продукти по ограничената цена на рафтовите по македонските маркети.

Покрај овие основни производи, во Министерството за економија се прават пресметки за списокот на замрзнати цени да биде проширен и со шеќерот, јајцата од кокошка и македонскиот ориз.

Цените на производите од прехранбената индустрија се очекува да продолжат да паѓаат, со оглед дека е забележан феномен на развој на конкуренција каде малите компании успеваат многу успешно да ги пробијат своите производи и без реклама бидејќи нудат пониски цени на своите продукти. Овој процес се очекува да се забрза во периодот што следува.

Владата во изминатиот период направи се да им помогне на компаниите кои добија и драстично поевтина струја, бидејќи дел од тоа плаќаше Владата, но голем процент од компаниите продолжија по старо, по што сега може да останат и без субвенционираната струја.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе